Scandic Örnsköldsvik

CoreIT

Intersport

Unihoc

Norrmejerier

Sport & Adventure

Martin Olofsson Innebandyskola



Cupfakta

Datum: 2 - 6 jan 2020
Arrangör: Örnsköldsvik Innebandy
Sport: Innebandy
Plats: Örnsköldsvik
Ålder: U12



Nyheter

2019-08-01
Nu har vi öppnat anmälan till den tjugotredje upplagan av Paradiscupen i Ör...
2019-01-03
Passa på och testa din styrka i speedshooting. Vi har placerat den på Loftet i S...
2018-12-27
Incheckning innan första match Innan er första match så ska ni checka in ert l...

Tävlingsbestämmelser

Matcherna spelas enligt Svenska Innebandyförbundets regler.

Tävlingsledare Stefan Sundquist
Bitr.tävlingsledare Tommy Häggström
   
Tävlingsjury Stefan Sundquist, Sport & Adventure
  Tommy Häggström, VIBF


TÄVLINGSFORM

  • Matchtiderna spelas 2x15 minuter i samtliga matcher utom i A-finalerna som spelas 2x20 minuter.

  • Oavgjorda matcher i slutspelet avgörs genom Sudden Death i max fem minuter sedan tillgrips straffslag. 5 straffar/lag. Vid fortfarande lika sker avgörande med 1 straff/lag tills avgörande sker.

  • Det är endast i A-finalerna som det är effektiv speltid de sista tre minuterna.

  • Gruppspelet avgörs i serieform om 3-5 lag per grupp.

  • Om två eller flera lag hamnar på samma poäng i gruppspelet avgörs placering i gruppen enligt nedan där man går steg för steg tills man kan särskilja de placeringar som behöver särskiljas.

    1. 1.Turneringsplacering avgörs genom antal poäng i aktuell grupp

    2. 2.Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes möte/n, det vill säga att en ny tabell räknas fram med berörda lag

      1. 2.1.Inbördes placering avgörs genom antal poäng

      2. 2.2.Vid lika poäng avgörs placering genom inbördes målskillnad, det vill säga skillnaden mellan antalet gjorda och insläppta mål

      3. 2.3.Är målskillnaden lika placeras det lag främst som har gjort flest inbördes mål

    3. 3.Är lagen trots detta lika avgörs placering genom total målskillnad där alla resultat i gruppen räknas

    4. 4.Är målskillnaden lika placeras det lag främst som totalt har gjort flest mål i gruppen

    5. 5.Är lagen trots detta lika placeras det lag främst som har minst antal utvisningsminuter i gruppen

    6. 6.Är lagen trots detta lika sker lottning mellan de lag som ej kunnat särskiljas

  • Vi följer Svenska Innebandyförbundets regler och redovisar inga resultat i dom yngre klasserna.